Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výročí mnichovské smlouvy a dnešní Evropa – jaké ponaučení si vezmeme?

Si vis pacem, para bellum. Česky „Chceš-li mír, připravuj válku“. Toto rčení vzniklo v době starověkého Říma, přibližně před jeden a půl tisíciletím. Je to moudrost prověřená časem. A platí stále.

Ve třicátých letech 20. století se západní mocnosti Anglie a Francie snažily za každou cenu vyhnout další válce s Německem. Od první světové války uplynula jen krátká doba a vzpomínky na válečné hrůzy byly příliš čerstvé. Další války se všichni báli. Jednání Anglie a Francie je dnes označováno výrazem politika appeasementu. Tedy česky usmiřování se zlem. Anglie a Francie nezastavily rozpínavost Německa, dokud byl čas. Politika appeasementu jen oddálila nadcházející střet. Válka přišla později, ale byla mnohem delší a ničivější.

 

Vyvrcholením politiky appeasementu bylo uzavření Mnichovské dohody, jejíž výročí si připomínáme právě tento týden. Když se předseda britské vlády Neville Chamberlain vrátil z Mnichova, prohlásil „Přátelé, toto je podruhé v naší historii, kdy byl z Německa na Downing Street přivezen čestný mír. Věřím, že to je mír pro naši dobu.

 

Do začátku druhé světové války zbývalo v té chvíli přesně 11 měsíců….

 

 

Platnost úsloví „Si vis pacem, para bellum“ byla vrchovatou měrou potvrzena ve druhé polovině 20. století v období zvaném Studená válka. Obě soupeřící mocnosti té doby, USA i SSSR se čtyřicet let usilovně snažily o získání vojenské převahy. Byly to doslova závody ve zbrojení. Vzájemné vztahy obou států byly velmi napjaté a nepřátelské. K válce mezi nimi však nikdy nedošlo. Obě země si byly vědomy toho, že protivník je tak silný, že válka se prostě nevyplatí.

 

Současná Evropa se svým přístupem i vojenskou silou vrací opět do 30. let minulého století. Armády evropských zemí jsou oblíbeným otloukánkem pokaždé, kdy je potřeba ušetřit nějaké peníze ve státním rozpočtu. Přijali jsme příliš mnoho státních úředníků a chybí peníze na zvýšení jejich platů? Sebereme peníze vojákům! Za to nám voliči nadávat nebudou.

 

A tak se z Evropy pomalu stává snadná kořist. Ještě v roce 1982 dokázalo britské námořnictvo dobýt zpět Falklandské ostrovy obsazené Argentinou, i když vojenští odborníci už tehdy upozorňovali na to, že tato výprava je na hranici možností tehdejších britských ozbrojených sil a představuje hodně nebezpečné vojenské dobrodružství. Kdyby k obsazení Falklandských ostrovů došlo dnes, o jejich znovudobytí by ve Whitehall už vůbec nepřemýšleli. Britské námořnictvo dnes nedokáže chránit ani své vlastní pobřeží. V roce 2014 se loď ruského námořnictva přiblížila ke skotským břehům. Nejbližší dostupná britská válečná loď se v tu chvíli nacházela až na jihu Anglie v Portsmouthu. Trvalo 24 hodin, než se dostala k ruské lodi a eskortovala ji z britských vod.

 

            V červnu 2016 zase britské námořnictvo provedlo cvičné odpálení rakety Trident. Raketa (naštěstí bez jaderné hlavice!) po odpálení zamířila úplně jiným směrem, než jaký byl stanoven. K místu, které měla zasáhnout, se vůbec ani nepřiblížila. Uvážíme-li, že toto je hlavní zbraň, na níž je založena britská odstrašující jaderná síla…

 

            Současný svět není bezpečnější místo než byl svět ve 30. letech minulého století. Těsně za hranicemi Evropské unie probíhá občanská válka v Sýrii, zamrzlá válka na východní Ukrajině, dobojováno dosud není ani v Libyi a nevyřešen je také řecko-turecký spor o Kypr. Sousedy Evropy jsou dva velké nedemokratické státy – Rusko a Turecko – ovládané toho času diktátory. Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě, turecká armáda je podle různých zdrojů hodnocena jako 8. až 10. nejsilnější na světě. Když k tomu všemu připočteme stále trvající a dosud nezvládnutou migrační krizi a v neposlední řadě též vlnu teroristických útoků, která trvá již tři roky a její konec je v nedohlednu, vychází nám, že zavedení plošného vojenského výcviku pro všechny muže, které navrhují některé politické strany, není tak velký nesmysl, jak by se na první pohled mohlo zdát.

 

Autor: Ivan Picek | pátek 29.9.2017 14:17 | karma článku: 23,28 | přečteno: 631x
  • Další články autora

Ivan Picek

Američtí filmaři opět lžou divákům - tentokrát o bitvě u Slavkova

Za několik dní vstoupí do kin nový výpravný film o Napoleonovi Bonaparte. Z dostupných ukázek je zřejmé, že filmařům se zalíbila událost, která se měla údajně odehrát v závěru bitvy u Slavkova.

20.11.2023 v 12:45 | Karma: 25,36 | Přečteno: 1032x | Diskuse| Kultura

Ivan Picek

Superstar 2: Česko (zoufale) hledá prezidenta

Sejde se Čech, Němec, Žid, Japonec a Avatar. Ne, tak nezačíná vtip. Tak začínají české prezidentské volby.

9.1.2023 v 14:04 | Karma: 19,80 | Přečteno: 757x | Diskuse| Politika

Ivan Picek

Jsou nebo nejsou Piráti pro-imigrantská strana?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš prohlásil, že „s muslimskou Evropou má problém“. Jak hodně můžeme tomuto prohlášení věřit a jak hodně ho máme brát vážně? Dochází k zásadní změně postojů celé Pirátské strany?

23.9.2021 v 13:53 | Karma: 36,28 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

Ivan Picek

Koho mají volit lidé, kteří si přejí zachovat manželství jako svazek muže a ženy?

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka připomněl jedno bolavé místo trojkoalice SPOLU. Strany této koalice mají protichůdné názory na otázku manželství osob stejného pohlaví.

20.9.2021 v 11:26 | Karma: 28,46 | Přečteno: 877x | Diskuse| Politika

Ivan Picek

Co znamená pojem „západní hodnoty“? Patří Česká republika opravdu na západ?

Trojkoalice SPOLU se ve volebním programu hlásí k západním hodnotám a říká, že Česko patří na západ. Pojďme se podívat, co přesně znamená pojem „západní hodnoty“. Je to opravdu to, co všichni chceme?

1.6.2021 v 12:34 | Karma: 43,45 | Přečteno: 3019x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3230x
Jsem technicky vzdělaný vysokoškolák se zájmem o dějiny a svět. Občas mě napadají zajímavé myšlenky, o které bych se chtěl podělit se svým okolím.

 

Seznam rubrik