Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Superstar 2: Česko (zoufale) hledá prezidenta

9. 01. 2023 14:04:19
Sejde se Čech, Němec, Žid, Japonec a Avatar. Ne, tak nezačíná vtip. Tak začínají české prezidentské volby.

Tento vtip Češi vymysleli před deseti lety, když se v naší zemi konala první přímá volba prezidenta. Uchazeči o hrad tehdy tvořili pestrou směsici osobností různého druhu. Dnes je pole uchazečů o úřad hlavy státu výrazně nudnější. Jedno však zůstává: většina z těch, ze kterých bude volen příští prezident, nejsou politici.

Když se před několika lety Zuzana Čaputová stala slovenskou prezidentkou, kroutili jsme nechápavě hlavami nad tím, jak je možné že nejvyšším ústavním činitelem země byl zvolen naprostý politický začátečník. Člověk bez jakékoliv politické minulosti a politických zkušeností. Nyní už to začínáme trochu chápat.

Prezident republiky je nejvýše postaveným ústavním činitelem. Všeobecně rozšířená představa je taková, že úřad prezidenta by měl být vrcholem dráhy úspěšného politika. Poslední tečkou, za kterou následuje už jen smrt nebo politický důchod. Potíž je v tom, že v Česku žádní úspěšní politici nejsou. Češi už delší dobu do vrcholných úřadů volí politiky, které vlastně ve skutečnosti nechtějí. Před volbami se vždycky nechají zblbnout propagandou a předvolebními průzkumy. Pravda však nakonec vyjde najevo a nový předseda vlády vždy po několika letech končí jako muž, kterého celý národ svorně nenávidí. Jeho další působení v politice je vyloučené

Od roku 1989 se našly pouze tři výjimky: Václav Klaus, Miloš Zeman a Andrej Babiš. První dva již byli pro úřad prezidenta využiti. Poslední, kdo zbývá, je tedy Andrej Babiš. Andrej Babiš (ať se nám to líbí nebo ne) je v tuto chvíli jediným úspěšným vrcholným českým politikem. Jediný, kdo má za sebou úřad předsedy vlády a neztratil dosud přízeň svých voličů. Jím vedené ANO je nejsilnější českou politickou stranou a spolehlivě vyhrává všechny volby pořádané poměrným způsobem. Podle logiky věci by se tedy právě Andrej Babiš měl stát příštím českým prezidentem.

Andrej Babiš má však nejen mnoho příznivců, ale také mnoho odpůrců, a jeho odpůrci nyní zoufale hledají někoho, kdo by se mohl Babišovi postavit.

Určitou dobu to vypadalo že Babišovým protivníkem by mohl být Pavel Fischer. Pavel Fischer již dříve pracoval v kanceláři prezidenta Václava Havla a poté byl delší dobu českým velvyslancem. Po odborné stránce je na úřad prezidenta připraven lépe než kdokoliv jiný z Babišových soupeřů. Věřící katolík Pavel Fischer však není dostatečně pokrokový, a proto si novináři společně s agenturami, které zveřejňují předvolební průzkumy, vybrali jiné oblíbence: bývalého komunistu soudruha Petra Pavla a neúspěšnou rektorku vysoké školy Danuši Nerudovou.

Oba jmenování mají společné jedno: jsou to lidé bez jakékoliv politické minulosti a bez jakýchkoliv zkušeností s politikou (tedy když nepočítáme úspěšné působení soudruha Pavla v Komunistické straně, kde to dotáhl až na předsedu místní organizace, a členství otce Danuše Nerudové taktéž v KSČ). Nabízí se tedy otázka, jak je možné, že někdo, kdo se o politiku nikdy nezajímal, někdo, koho ještě před rokem nebo dvěma skoro nikdo neznal (to platí hlavně o Danuši Nerudové), tedy jak je možné, že se někdo takový může dostat do čela závodu o úřad hlavy státu.

Odpověď na tuto otázku je překvapivě jednoduchá: Pavel i Nerudová nejdou do voleb sami za sebe. Jak Pavel tak i Nerudová jsou nastrčené loutky, které někdo vybral a za pomoci peněz a vlivu sdělovacích prostředků z nich udělal to, čím jsou. Pavel i Nerudová nejdou do boje o hrad proto, aby se stali prezidentem se vším, co tento úřad obnáší, tedy aby byli plnohodnotným politickým hráčem (jakým je například Miloš Zeman), který prosazuje svoji vůli a tvoří protiváhu ostatním ústavním činitelům – vládě, sněmovně a senátu. Pavel i Nerudová jsou ctižádostiví a oba si v minulosti zvykli být váženými osobami požívajícími úctu i spoustu drobných i větších výhod. Na něco takového si člověk zvykne dost rychle a když to skončí, nerad se s tím loučí. Nejspíš proto kývli na nabídku stát se prezidentem (prezidentkou). Na hradě budou ale jen prodlouženou rukou těch, kteří je tam teď tlačí (Petr Pavel jako voják je zvyklý poslouchat rozkazy, takže s tím nebude mít potíže – možná právě proto byl vybrán :-) )

Komentátoři se shodují na tom, že Pavel i Nerudová nemají vlastní politický názor a největší rozdíl mezi nim je jen v tom, že Nerudová je žena a Pavel muž. Analytička Lenka Zlámalová se domnívá, že někteří sponzoři chtějí, aby se Pavel stal prezidentem víc, než to chce on sám.

Kdo stojí za Pavlem a Nerudovou bylo již mnohokrát napsáno (viz odkazy pod článkem). V případě Nerudové je zvláště zajímavá spolupráce jejího manžela s Agrofertem a Andrejem Babišem. Vzbuzuje to domněnku, že Nerudová může být Babišovo druhé želízko v ohni pro případ, že on sám by ve volbě neuspěl. Ale také je možné, že je to jen náhoda a Nerudová bude spíše hájit zájmy skupiny Penta, což je další koncern, pro který její manžel pracuje.

V každém případě na Pavla i Nerudovou se v posledních měsících našlo docela dost škraloupů, z nichž každý by měl stačit na to, aby dotyčná osoba byla pro voliče nepřijatelná (komunistická minulost soudruha Pavla značně překračující pouhé „povinné“ členství v KSČ, nutné pro výkon některých povolání, porušování zákona na vysoké škole, kterou řídila Nerudová, včetně její osobní účasti na studijních i vědeckých podvodech atd.).

Je velmi smutné a částečně i nepochopitelné, že i poté, co všechny uvedené prohřešky vešly ve známost, jsou Pavel s Nerudovou stále na čele závodu o hrad. Proč si voliči, kteří nechtějí Babiše za prezidenta, už dávno nevybrali některého z dalších pěti uchazečů, jejichž morální i lidský profil je určitě lepší? Je to snad proto, že podle předvolebních průzkumů nikdo kromě Babiše, Pavla a Nerudové nemá naději postoupit do 2. kola?

Jestli ano, obávám se, že to pro nás Čechy není dobré vysvědčení.

Zdroje:

https://www.reddit.com/r/czech/comments/zrkfb7/danu%C5%A1e_nerudov%C3%A1_a_shrnut%C3%AD_jej%C3%ADho_ml%C5%BEen%C3%ADlhan%C3%AD_o/

https://www.idnes.cz/volby/prezidentske/2023/danuse-nerudova-kontrola-mendelova-univerzita-brno.A221219_100727_prezidentske-volby-2023_misl#anketa-progress-A20221219_remy_566

https://www.lidovky.cz/domov/volby-prezident-2023-kampan-sponzori-miiardari.A230109_013451_ln_domov_hma

https://cnn.iprima.cz/penezenky-mocnych-v-boji-o-hrad-sponzori-jsou-nervozni-rikaji-experti-k-zakulisi-voleb-197000

https://cnn.iprima.cz/komentatori-mezi-nerudovou-a-pavlem-je-rozdil-jen-v-pohlavi-jsou-nemastni-a-bez-nazoru-194659

https://www.lidovky.cz/nazory/standarta-prazsky-hrad-general-pavel-ztohoven.A230106_185633_ln_nazory_atv

https://kechlibar.net/2022/12/03/jednicka-nebo-dvojka/

Autor: Ivan Picek | pondělí 9.1.2023 14:04 | karma článku: 18.97 | přečteno: 705x

Další články blogera

Ivan Picek

Jsou nebo nejsou Piráti pro-imigrantská strana?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš prohlásil, že „s muslimskou Evropou má problém“. Jak hodně můžeme tomuto prohlášení věřit a jak hodně ho máme brát vážně? Dochází k zásadní změně postojů celé Pirátské strany?

23.9.2021 v 13:53 | Karma článku: 36.17 | Přečteno: 993 | Diskuse

Ivan Picek

Koho mají volit lidé, kteří si přejí zachovat manželství jako svazek muže a ženy?

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka připomněl jedno bolavé místo trojkoalice SPOLU. Strany této koalice mají protichůdné názory na otázku manželství osob stejného pohlaví.

20.9.2021 v 11:26 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 851 | Diskuse

Ivan Picek

Co znamená pojem „západní hodnoty“? Patří Česká republika opravdu na západ?

Trojkoalice SPOLU se ve volebním programu hlásí k západním hodnotám a říká, že Česko patří na západ. Pojďme se podívat, co přesně znamená pojem „západní hodnoty“. Je to opravdu to, co všichni chceme?

1.6.2021 v 12:34 | Karma článku: 43.43 | Přečteno: 2828 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

První prezident, kterého jsem zvolil

Ne že bych byl tak mlád. Zvolna mi táhne na stejný počet křížků, jaké má stupnice Cis dur (7#). Shodou okolností jsem zažil stejný počet prezidentů. Naprostou většinu z nich jsem volit nemohl.

28.1.2023 v 20:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Nepomohl ani Mára, ani Jezulátko

Bude třeba udělat pořádek. Jsou to už třetí volby za sebou, kdy ANO/Babiš (neboť Babiš je ANO a ANO je Babiš), prohrálo. Vzdor všemu, co předcházelo presidentské volbě.

28.1.2023 v 17:43 | Karma článku: 30.76 | Přečteno: 1423 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Kam zmizely ty tři miliony?

Andrej Babiš se oháněl třemi miliony voličů, kteří nevolili vládní strany. „Vládní kandidát” Petr Pavel však svého soupeře urval skoro o milion.

28.1.2023 v 16:43 | Karma článku: 22.55 | Přečteno: 650 | Diskuse

Blog Info

Je dobojováno. Nepomohl ani Mára, ani Jezulátko

Další přímá volba prezidenta ČR je za námi. Hlavou státu bude příštích pět let bývalý voják Petr Pavel, který porazil kandidáta hnutí ANO Andreje Babiše. Jak volbu vnímali blogeři? A jaké jsou bezprostřední reakce?

28.1.2023 v 15:59 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 5131 | Diskuse

Karel Trčálek

Nová totalita zvítězila, budeme umírat kdesi ve východní Haliči za zájmy USA!

Je dobojováno! V březnu narukujeme do války, do které nás zatáhne Pavel. Ale zatímco my jsme bojovali do posledního dechu, pan L. Větvička, a jemu podobní, utekli z boje, ačkoliv jejich hlasy mohly zvrátit vítězství na stranu míru

28.1.2023 v 15:19 | Karma článku: 20.64 | Přečteno: 489 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3219

Jsem technicky vzdělaný vysokoškolák se zájmem o dějiny a svět. Občas mě napadají zajímavé myšlenky, o které bych se chtěl podělit se svým okolím.

 

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...