Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Jsou nebo nejsou Piráti pro-imigrantská strana?

23. 09. 2021 13:53:29
Předseda Pirátů Ivan Bartoš prohlásil, že „s muslimskou Evropou má problém“. Jak hodně můžeme tomuto prohlášení věřit a jak hodně ho máme brát vážně? Dochází k zásadní změně postojů celé Pirátské strany?

Prezident Miloš Zeman s oblibou říká „Jen idiot nemění svůj názor“. Předseda Pirátů Ivan Bartoš si jeho slova vzal k srdci a prohlásil, že také změnil názor. Jestli to myslí upřímně (jako svého času Stanislav Gross), měli bychom mu zatleskat a ocenit odvahu přiznat, že se dříve mýlil.

Nabízí se ovšem otázka, jak hodně můžeme takovému prohlášení věřit.

Předseda Pirátů tři týdny před volbami řekl voličům přesně to, co chtějí slyšet. U některých politiků se tomu říká populismus. Jak to nazveme u Ivana Bartoše?

České přísloví říká „Jedna vlaštovka jaro nedělá“. Jedno prohlášení předsedy strany určitě neznamená, že by Pirátská strana měnila směr a opouštěla postoje, které zastává od svého založení.

Kdyby to Piráti mysleli s ochranou Evropy před islamizací opravdu vážně, očekával bych, že ve sněmovně navrhnou změnu zákona o ochraně zvířat proti týrání, která by zrušila výjimku umožňující muslimům provozovat barbarské halal porážky na území ČR. Halal porážky jsou neslučitelné s evropskými hodnotami a s humanistickým odkazem evropské civilizace a jejich provozování na evropském území je prvním krokem jeho islamizace.

Také z právního hlediska je výjimka povolující provádět halal porážky vybrané skupině obyvatel velmi zvláštní. Halal porážky jsou v rozporu s českými veterinárními předpisy a Zákon o ochraně zvířat proti týrání je obecně zakazuje. Současný právní stav je takový, že pokud běžný občan ČR (křesťan nebo nevěřící) provede halal porážku, dopustí se porušení zákona a může být trestán. Muslim ovšem halal porážku (díky zvláštní výjimce pro náboženské obce) provést může. Jak se toto slučuje s rovností občanů před zákonem, která je základním kamenem českého právního řádu? Není tohle diskriminace občanů na základě náboženské víry? Stojí u nás náboženství nad zákony České republiky? Zcela zjevně ano.

Piráti měli čtyři roky na to, aby ve sněmovně navrhli změnu Zákona o ochraně zvířat proti týrání. Z legislativního hlediska se jedná o jednoduchý úkon. Stačí škrtnout jeden jediný odstavec, který uděluje výše zmíněnou výjimku pro náboženské obce. Je to malý krok pro zákonodárce a velký rozdíl pro týraná zvířata. Nestalo se však nic. Prohlášení pana předsedy jsou jen líbivá prázdná slova. Skutek utek. (Je ovšem možné, že k prozření Ivana Bartoše došlo až teď, ve chvíli, kdy předvolební průzkumy ukazují, že Piráti ztrácejí voliče. V tom případě Piráti určitě navrhnou změnu Zákona o ochraně zvířat proti týrání v příštím volebním období.)

Předseda Pirátů v rozhovoru pro Rádio Impuls dále řekl, že Pirátská strana odmítla nelegální migraci. Obávám se, že na tomto místě už musím pana Bartoše obvinit nejen z populismu, ale rovnou i ze lži.

Stanovisko Pirátské strany k migraci je vyvěšeno na webových stránkách pirátské strany. Černé na bílém zde stojí například tato věta:

Česká vláda by měla mít odvahu prokázat solidaritu nejen slovy, ale i praxí například dobrovolnou relokací přiměřeného počtu žadatelů o azyl či přesídlením azylantů napřímo z válečných oblastí.

Tahle věta nezní zrovna jako odmítnutí nelegální migrace.

(Možná jen poznámka k použitému slovníku: tato věta se týká relokace osob nacházejících se v uprchlických táborech v Řecku a v Itálii, tzn. jedná se o mnohokrát rozebírané (a mnohokrát odmítnuté) přerozdělování nelegálních migrantů mezi zeměmi EU. Žadatel o azyl je zde osoba, která vstoupila na území Řecka či Itálie v rozporu se zákonem, tedy nelegálně. Tzn. jedná se o nelegální migraci se vším všudy, kterou chtějí Piráti podporovat tím, že tyto nelegální migranty přemístí k nám do České republiky.)

Celé Stanovisko Pirátů k migraci naleznete zde:

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/stanovisko-k-uprchlikum-2020.html#hum%C3%A1nn%C3%AD-p%C5%99%C3%ADstup--napl%C5%88ov%C3%A1n%C3%AD-na%C5%A1ich-hodnot

Povšimněme si toho, že Piráti chtějí dovážet do České republiky tzv. azylanty i z mimoevropských zemí („z válečných oblastí“). Tento požadavek se ve výše uvedeném stanovisku objevuje na více místech, třeba ve větě:

Je v zájmu České republiky, aby EU dlouhodobě a systematicky bojovala proti důvodům, které vedou k tomu, že migranti volí nelegální a nebezpečné cesty do Evropy a využívají služeb nelegálních převaděčů. Přesídlovací programy pro lidi v ohrožení či programy ekonomické migrace pro pracovníky představují legální a bezpečnou alternativu k pašerákům.

Ještě jasněji a otevřeněji je to napsáno v usnesení, o kterém se hlasovalo v Evropském parlamentu 21. října 2019:

Evropský parlament,

13. opakuje, že nejlepším způsobem, jak zabránit ztrátám na životech, jsou bezpečné a legální migrační cesty, a naléhavě vybízí členské státy, aby plně podporovaly operace na evakuaci z Libye, které provádí Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), aby zintenzivnily opatření na přesídlení a zavedly humanitární koridory do Evropské unie;

O tomto usnesení hlasovali také tři europoslanci z Pirátské strany. Všichni tři hlasovali PRO toto usnesení.

Tyto příklady naznačují, jakým způsobem chce Pirátská strana bojovat proti nelegální migraci: nelegální migraci zastavíme tak, že z ní uděláme migraci legální!

Místo toho, aby obyvatelé Afriky a Asie dlouho a složitě putovali přes několik světadílů, obtížně překračovali střežené hranice a přeplouvali přes moře obklopující Evropu, nastoupí jednoduše do letadla a za pár hodin je tu máme.

Jenom nevím, jestli tohle je to, co všichni chceme.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/volby/bartos-migranti-pirati-volby-muslimska-evropa-statni-rozpocet.A210922_132150_domaci_ajez

https://ivanpicek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=627013

https://ivanpicek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=770378

https://ivanpicek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=733476

https://www.facebook.com/MUdrIDavid/posts/1453204538453386

Autor: Ivan Picek | čtvrtek 23.9.2021 13:53 | karma článku: 36.17 | přečteno: 978x

Další články blogera

Ivan Picek

Koho mají volit lidé, kteří si přejí zachovat manželství jako svazek muže a ženy?

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka připomněl jedno bolavé místo trojkoalice SPOLU. Strany této koalice mají protichůdné názory na otázku manželství osob stejného pohlaví.

20.9.2021 v 11:26 | Karma článku: 28.23 | Přečteno: 835 | Diskuse

Ivan Picek

Co znamená pojem „západní hodnoty“? Patří Česká republika opravdu na západ?

Trojkoalice SPOLU se ve volebním programu hlásí k západním hodnotám a říká, že Česko patří na západ. Pojďme se podívat, co přesně znamená pojem „západní hodnoty“. Je to opravdu to, co všichni chceme?

1.6.2021 v 12:34 | Karma článku: 43.43 | Přečteno: 2764 | Diskuse

Ivan Picek

Stanovisko Pirátské strany k migraci: uprchlíky přijímáme!

Česká Pirátská strana se netají tím, že pokud uspěje ve volbách a bude se podílet na vládě, Česká republika bude přijímat uprchlíky a nelegální migranty. To by měli všichni voliči vědět.

11.5.2021 v 11:29 | Karma článku: 43.02 | Přečteno: 2934 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Jsou voliči z tama či onama hloupější než jinde?

Jsou smysluplné spory o to, zda jsou hloupější voliči v Osvětimanech, když si zvolili do obecního zastupitelstva Vratislava Mynáře, nebo voliči v Praze, když jsou schopni opakovaně hlasovat pro Pavla Novotného?

25.9.2022 v 18:10 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 154 | Diskuse

Karol Wild

Válka se vede vojskem a zbraněmi

Také partyzán size="12pt"sky proti cizí nebo vlastní vládě. Co svět světem stojí, to tak vždy bylo. Jen teď ne, teď se vede navíc sankcemi.

25.9.2022 v 17:13 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 98 |

Otto Kamm

Žádné volební překvapení se nekonalo, žádné nové myšlenky v nedělních diskusích

Někdy je skutečně úlevné, když se věci tak jak jsou, se nijak zásadně moc nemění. Rozložení politických sil po volbách zůstalo zhruba takové, jaké bylo před volbami.

25.9.2022 v 13:17 | Karma článku: 23.36 | Přečteno: 373 | Diskuse

Petr Jankele

O čem to referendum vlastně bylo?

V "superdebatě" na ČT1 jsme se kromě spousty jiných tragických nesmyslů a nepravd od zdivočelého Onamury a "hlásícího se a reagujícího" Babiše dozvědeli 'Tyto volby nejsou komunální ale je to referendum'

25.9.2022 v 10:11 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 413 | Diskuse

Vilém Barák

Pět překážek na cestě z ekonomické a politické krize

Prázdný státní rozpočet, omezení daná právním státem, demokracie změněná na diktát davu, ekonomické a dezinformační útoky Ruska a nutnost radikálně zvýšit výdaje na obranu, to jsou překážky na cestě z krize.

25.9.2022 v 9:32 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3295

Jsem technicky vzdělaný vysokoškolák se zájmem o dějiny a svět. Občas mě napadají zajímavé myšlenky, o které bych se chtěl podělit se svým okolím.

 

Najdete na iDNES.cz