Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Nadávat a urážet soupeře je povoleno, jen to nesmí být rasistické

24. 03. 2021 11:12:52
Skotský oddíl Glasgowští hraničáři (Glasgow Rangers) podal v domácím utkání proti Slavii Praha špatný výkon a prohrál. Trenér domácích však našel způsob, jak odvést pozornost od špatné hry svých hráčů – obvinil soupeře z rasismu.

Hráč tmavé pleti hrající za domácí prohlásil, že český hráč mu během utkání řekl rasistickou nadávku. Mělo k tomu dojít během krátkého soukromého rozhovoru mezi oběma hráči. Vyřčená slova nikdo další neslyšel a český hráč si zakryl ústa, aby nebylo možné odezírat ze rtů. Obvinění z rasismu je tedy neprokazatelné. Na západ od našich hranic to ale nevadí. Západní svět si už zvykl na to, že proti úspěšným lidem, kteří v životě něco dokázali, jsou vznášena nepodložená obvinění a společnost tato obvinění považuje za pravdivá. Přesně podle známé věty z Cimrmanovy hry Vražda v salonním kupé:

Víte, koho máte před sebou, Hlaváčku? Sprostého vraha! No tak přinejmenším sprostého podezřelého.

Celé hnutí Me Too je založeno na obviněních vznesených bez jakýchkoliv důkazů. V komunistickém Československu stačilo, když příslušník StB přišel za ředitelem podniku a naznačil mu, že některý z jeho zaměstnanců není spolehlivý soudruh a že by se ho měl zbavit. Dotyčný zaměstnanec byl okamžitě propuštěn. Ve Spojených státech žádnou StB nepotřebují. Její práci vykonávají novináři a sociální sítě. Když nějaká žena obviní dostatečně známého muže ze sexuálního obtěžování, novináři se postarají, aby se o tomto obvinění vědělo. A zaměstnavatel obviněného muže okamžitě propustí. Je to pro něho jednodušší a pohodlnější. Ten, kdo by se zastával sprostého obviněného, dopadne stejně špatně jako obhájci čínských disidentů.

Obvinění bez důkazu se dá použít vždy, když jde o sexuální obtěžování a rasismus. To jsou natolik silné karty, že i samotné podezření stačí ke zničení pověsti a života obviněného. A není to jen záležitost několika posledních let, jak si mnozí myslí. Film Americká krása (American Beauty) byl natočen v roce 1999 a už v tomto filmu hlavní hrdina získá od zaměstnavatele vysoké odstupné prostě tím, že personalistovi pohrozí obviněním ze sexuálního obtěžování. Personalista nic takového neudělal, ale dokázat nevinu je nemožné.

Američtí muži se dnes vyhýbají tomu, aby zůstali někde o samotě s cizí ženou. Spojené státy tak přebírají stejný vzorec chování, který svým věřícím nařizuje islám (islám zakazuje, aby muž a žena, kteří spolu nejsou oddáni, zůstali někde sami).

Stejně jako je pro amerického muže nebezpečné jet sám s cizí ženou například ve výtahu, je pro bělocha nebezpečné říci něco mezi čtyřma očima černochovi. Slávistický hráč se této neopatrnosti dopustil a domácí oddíl hned využil nabídnutou příležitost. A Slavia si od soupeře nechala vnutit jeho hru a začala tancovat, jak Skotové pískají. Očekával bych, že po vyřčení nepodloženého obvinění Slavia vydá rozhodné prohlášení ve smyslu předložte důkazy nebo obvinění stáhněte a omluvte se. Místo toho Slavia přešla do obrany a začala vysvětlovat, že obviněný hráč je hodný a slušný kluk, který žádné rasistické postoje neprojevuje, a celý oddíl je multietnický a pro rasismus v něm není místo. Následovalo slávistické prohlášení odsuzující rasismus. Zbývá už jen pokorně kleknout na kolena – tak, jak to udělali hráči českého národního družstva před pár měsíci právě ve Skotsku.

Na celém případu mě zaujala ještě jedna věc. Obviněný český hráč hned po utkání přiznal, že soupeři sprostě (i když nerasisticky) nadával. V jiných sportech by i takováto nadávka byla považována za nesportovní chování a byla by důvodem k potrestání. V kopané to tak zřejmě není. Skotský oddíl si nestěžuje na to, že jejich hráč byl během utkání zahrnut urážlivými nadávkami. Celý spor se točí okolo toho, zda nadávka byla či nebyla rasistická. To je oč zde běží. Pro obyvatele západního světa je zřejmě rasismus tím největším proviněním, kterého se člověk může dopustit. Terorismus, zločinnost, nezaměstnanost, hospodářská krize, obrovské, v podstatě nesplatitelné státní dluhy – to vše je náhle méně důležité, když je vytaženo obvinění z rasismu.

Naléhavě potřebujeme někoho, kdo bude bránit normální svět.

Zdroje:

Kúdelu nařkli z rasismu a napadli, zasahovala i policie. Nechutné, reaguje Slavia - iDNES.cz

Další krok Slavie? Trestní oznámení kvůli napadení Kúdely, mezi svědky Gerrard - iDNES.cz

Cirkus kolem Slavie. Mohla si užívat, že píše historii. Jenže nemůže - iDNES.cz

https://www.info.cz/nazory/zapas-slavie-s-rangers-je-odstrasujicim-prikladem-kam-vede-kleceni-ve-jmenu-black-lives-matter

https://kechlibar.net/2021/03/23/vsichni-jsou-uz-na-substacku-a-ty-ostatni-to-stve/

POHLED: O umění prohrát. Rangers ubozí jako Kanada, Kúdela „ujel“ jako Vokoun - iDNES.cz

KOMENTÁŘ: O Kedelovi, Salvii a neúctě. Co překryl boj s rasismem - iDNES.cz

Kamaru podpořil i Celtic. A hráčův právník? Pro Kúdelu žádá trest, nejméně na rok - iDNES.cz

Rasismu říkáme jasné ne, zdůraznil slávistický kapitán Bořil ve videu - iDNES.cz

Rangers a rasismus. Nařčení z homofobních urážek už tu bylo, soupeře očistili - iDNES.cz

https://www.idnes.cz/fotbal/reprezentace/skotsko-cesko-reprezentace-pokleknuti-black-lives-matter.A201016_091434_fot_reprez_vp2

https://www.csfd.cz/film/6654-americka-krasa/prehled/

Autor: Ivan Picek | středa 24.3.2021 11:12 | karma článku: 32.62 | přečteno: 977x

Další články blogera

Ivan Picek

Praha pod vedením Pirátů zoufale zaostává v digitalizaci veřejné správy

Pirátská strana má ve svém programu digitalizaci veřejné správy. Hlavní město Praha, které vede pirát Zdeněk Hřib, však v digitalizaci silně pokulhává. Co tedy piráti vlastně umí?

15.3.2021 v 12:16 | Karma článku: 31.27 | Přečteno: 761 | Diskuse

Ivan Picek

Která neziskovka přivezla do Evropy Tunisana, který zavraždil tři lidi v Nice?

Tunisan, který na konci října zavraždil tři lidi v Nice, připlul do Evropy jako žadatel o azyl. Na ostrov Lampedusa dorazil ve stejný den, kdy připlula také loď Alan Kurdi.

6.11.2020 v 10:52 | Karma článku: 42.09 | Přečteno: 2238 | Diskuse

Ivan Picek

Útok na pařížskou policejní stanici – použili muslimové skutečně minomet?

Česká televize přinesla zprávu o hromadném útoku přistěhovalců na pařížskou policejní stanici, při kterém byl údajně použit i minomet. Byl to opravdu minomet nebo se jedná o další zpravodajské selhání ČT?

20.10.2020 v 16:11 | Karma článku: 31.44 | Přečteno: 1374 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

Jako obvykle skvělá práce pane prezidente...

Pokud bych byl na smrtelné posteli, což ostatně nemusí dlouho trvat, řekl bych svým vnukům, pravnukům a prapravnukům, kteří by byli u mé postele, jak doufám :" Dejte si zatracený pozor na ekonomy v roli prezidentů, nebo premiérů".

11.4.2021 v 14:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Ivo Cerman

Chaos v odborném vedení boje s COVIDEM

Při pohledu na historii odborného vedení „boje s covidem“ se zdá, že jej neřídí Babiš, ale prof. Alzheimer. Po Blatného sesazení začínáme znovu načisto, jako by se vše zapomnělo...

11.4.2021 v 13:47 | Karma článku: 7.61 | Přečteno: 132 | Diskuse

Vladimír Zeman

Ještě než zmizí.

Chystaný snímek Jakuba Wágnera o pralesním amazonském kmeni. Ještě to nedávali, ale už název dá předpokládat, o čem to asi bude. Tedy globalizovaný požitkářský svět se chystá pohltit další lidskou kulturu.

11.4.2021 v 11:45 | Karma článku: 11.40 | Přečteno: 194 | Diskuse

Jan Bartoň

ČT: Místo aféry GŘ Dvořáka vyrobena aféra Lipovská

Je pozoruhodné, jaký majstrštyk předvedla ČT v případě posledního jednání Rady ČT. Na něm se probíral střet zájmů generální ředitele ČT a do budovy se dostavili dva pánové.

11.4.2021 v 9:00 | Karma článku: 39.01 | Přečteno: 1025 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Taškařice s právem ministra Arenbergera

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po nástupu do funkce ukázal, že chce pokračovat v zákazech a omezeních svého předchůdce Jana Blatného a bude se chovat ještě hůře.

11.4.2021 v 8:24 | Karma článku: 41.48 | Přečteno: 3586 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3266

Jsem technicky vzdělaný vysokoškolák se zájmem o dějiny a svět. Občas mě napadají zajímavé myšlenky, o které bych se chtěl podělit se svým okolím.

 

Najdete na iDNES.cz