Pátek 10. dubna 2020, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. dubna 2020 Darja

Koronavirus a Česká televize – trojité profesní selhání veřejnoprávního média

26. 03. 2020 11:36:12
Hrubá profesní selhání ČT z posledních týdnů vyvolávají znepokojivé otázky. Jakým způsobem ČT ověřuje pravdivost svých zdrojů? A na čí objednávku vznikají některé reportáže? Jak velký je rozdíl mezi ČT a dezinformačními weby?

Evropská služba pro vnější činnost (ESVA) v polovině března upozornila na „významnou dezinformační kampaň ruských státních a prokremelských médií, která se týká nemoci COVID-19,“. Podle ESVA ruská média zpochybňují schopnosti italských a španělských úřadů nákazu zvládnout, čímž podrývají důvěru občanů těchto zemí v jejich demokraticky zvolené vlády.

Přiznám se, že i já pochybuji o schopnosti většiny států západního světa zvládnout probíhající nákazu, a to přesto, že ruská média nesleduji. Zprávy přicházející ze západní a jižní Evropy jsou natolik děsivé, že není potřeba vymýšlet cokoliv dalšího.

Mezi média šířící nepravdivé zprávy neboli „fake news“ se nechtěně zařadila i Česká televize. Ve čtvrtek 19. března v hlavním zpravodajském pořadu Události v čase 50:40 odvysílala příspěvek o tom, jak to vypadá v Benátkách. Prázdné tiché město, opuštěné gondoly kotvící u břehu, delfíni prohánějící se v čisté vodě. Nádhera. Stačilo pár týdnů bez lidí a příroda se vrací zpět tam, odkud jsme ji vyhnali.

Je to krásné, bohužel to není pravda. Záběry delfínů, které odvysílala ČT, byly natočeny v přístavu Cagliary a s tímto popisem jsou vystaveny na YouTube. S tvrzením, že se jedná o Benátky, přišla Putinova agentka s krycím jménem „ikaveri“, která upravené video jednoduše vystavila na Twitteru. To stačilo k tomu, aby jí zpravodajská redakce ČT sedla na lep a její příspěvek bez dalšího ověřování pravdivosti zařadila do vysílání.

Zpráva o delfínech určitě nepatří mezi zvláště důležité. Přesto vzbuzuje nepříjemné otázky. Pokud zpravodajská redakce ČT tak snadno a lehce odvysílá nepravdivou zprávu, jak máme věřit tomu, že to ostatní, co nám ČT říká, je pravda? Jakým způsobem ČT prověřuje své zdroje a rozhoduje o tom, co zařadit do vysílání? Kde leží hranice mezi ČT a takzvanými dezinformačními weby? V konečném důsledku je celkem jedno, zda je nepravdivá zpráva odvysílána záměrně nebo omylem.

Není jisté, zda ikaveri je skutečně agentkou ruské tajné služby. Nicméně kdyby jakákoliv tajná služba chtěla vést dezinformační kampaň proti Evropě, nemůže si přát nic lepšího než přistihnout váženou veřejnoprávní televizi evropské země při šíření prokazatelně nepravdivé zprávy.

Ještě mnohem závažnější chybu ČT udělala v pondělí 24. února. Epidemie koronaviru v severní Itálii již běžela na plné obrátky. Italská vláda neprodyšně uzavřela nejvíce nakažená města. Byl vyhlášen zákaz pohybu pro desítky tisíc lidí, ruší se společenské akce, zavírají školy. Česká vláda doporučila občanům necestovat do zasažených oblastí. Zároveň se blíží předposlední týden českých jarních prázdnin a tisíce Čechů, kteří mají zajištěné ubytování v italských lyžařských střediscích, se rozhodují, zda mají pobyty zrušit.

V tuto chvíli ČT v hlavním večerním pořadu Události odvysílala jasný vzkaz: dovolenou nerušte! Příspěvek začíná v čase 33:50. Slovo dostali odborníci. Nejprve mluvila spolumajitelka cestovní kanceláře CK Italia Travel, která si stěžovala, že Češi ruší zájezdy do Itálie a ona tím přichází o peníze. Potom promluvil ten nejpovolanější – výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber. Pan Veber jednoznačně prohlásil, že návštěvníci lyžařských středisek se nemají čeho bát. V lyžařských střediscích se podle jeho slov žádný koronavirus nevyskytuje (a ředitel Asociace cestovních kanceláříto musí vědět!). Nakonec se ozval hlas z lidu. Blíže neurčený muž jménem Zdeněk z telefonu sdělil divákům, že právě lyžuje v Itálii a skvěle si to užívá. Žádný koronavirus nikde nepotkal. Pan Zdeněk diváky ujistil, že situaci sleduje a kdyby se něco dělo, bude to samozřejmě řešit. Na závěr celého vstupu zazněla ještě výhružka, že zákazníci, kteří zruší zájezd, nemají nárok na vrácení peněz.

Tak to byla malá ukázka toho, jak vypadá zpravodajství české veřejnoprávní televize. Celý příspěvek byl doprovázen takzvanými „ilustračními záběry“. V tomto případě se jednalo o obrázky lyžařů prohánějících se po dokonale zasněžených bílých sjezdovkách pod jasně modrou oblohou.

Bylo by velmi zajímavé vědět, jaké pohnutky vedly redaktory ČT k vytvoření tohoto příspěvku. Stála u zrodu příspěvku jen hloupost a neznalost věci nebo vstup vznikl na objednávku nějakého známého, který vlastní cestovní kancelář a potřeboval „přátelskou výpomoc“? V pondělí 24. února bylo zřejmé, že koronavirus se v Itálii šíří stejně rychle a také stejně záludně a nepředvídatelně jako lesní požár. Seznam zasažených míst se měnil ze dne na den. Doporučit někomu, aby v takové chvíli odjel na týdenní pobyt do těsné blízkosti míst postižených nákazou, bylo přinejmenším nezodpovědné. Naprosto chápu, že ředitel Asociace cestovních kanceláří hájí své zájmy a řekne cokoliv, co bude právě potřeba. Od veřejnoprávního média bych však očekával trochu jiný přístup.

Přibližně jedna třetina osob nakažených virem Covid-19 dovezla nákazu do České republiky právě z italských lyžařských středisek. Kolik z nich se rozhodlo odjet na dovolenou pod vlivem zpráv z ČT se už nedovíme. Znovu se však vynořuje neodbytná otázka: jaký je vlastně rozdíl mezi ČT a takzvanými dezinformačními weby? Kdyby ČT šířila poplašnou zprávu, dopustila by se trestného činu. Šíření uklidňující zprávy však trestné není, přestože způsobená škoda může být v některých případech stejně velká.

Ve stejnou chvíli, kdy záhadný pan Zdeněk sděloval divákům Událostí své dojmy z dovolené, lyžovala v Itálii také reportérka ČT Pavla Kubálková. Kdyby se vrátila domů o několik dní později, musela by ihned do povinné dvoutýdenní karantény. Ve chvíli, kdy se vrátila, se však ještě povinná karanténa nevztahovala na celou Itálii. Mohla se tedy ihned vrhnout do pracovního procesu a již 5. března natočila reportáž – v domě pro seniory. Reportáž byla odvysílána ve večerních Událostech, začíná v čase 8:40. Reportáž se věnuje tomu, že právě senioři jsou nejohroženější skupinou. Vedoucí domova vysvětluje, jaká opatření pro ochranu klientů dělají – například každá návštěva musí ohlásit, zda byla někde v zahraničí. Ve stejný den, kdy byla odvysílána tato reportáž, už Ministerstvo zdravotnictví označilo jedno lyžařské středisko v Itálii za rizikové – oba příspěvky následují v Událostech krátce po sobě.

Co dodat na závěr? Snad jen to, že soukromá TV Prima poslala ihned svého moderátora Romana Šebrleho, který se z italských hor vracel do České republiky ve stejnou dobu jako Pavla Kubálková, preventivně na 14 dní do karantény. Česká televize tak neučinila.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-dezinformace-kampan-nakaza-koronavirus-covid-19-nemoc-diplomacie-evropska-unie-fake-news.A200318_123115_zahranicni_dtt?

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/220411000100319/

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-national-geographic-benatky-fake-news-delfini.A200321_144550_zahranicni_chtl

Původní záběry delfínů:

https://www.youtube.com/watch?v=cm7Py-PsXV4

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/220411000100224/video/752720

https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/unicov-litovel-koronavirus-karantena-uzavrena-oblast-krajska-hygienicka-stanice-nakaza-italie.A200317_539516_olomouc-zpravy_stk

https://www.extra.cz/uzavreni-unicova-manzele-se-vratili-z-lyzovacky-v-italii-koronavirus-sirili-jako-divi

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/220411000100305/

https://www.expres.cz/zpravy/karantena-koronavirus-coronavirus-covid-19-priznaky-pavla-kubalkova-ceska-televize.A200311_130145_dx-celebrity_ren

Autor: Ivan Picek | čtvrtek 26.3.2020 11:36 | karma článku: 48.21 | přečteno: 21385x

Další články blogera

Ivan Picek

ODS ve sněmovně hlasovala PRO přijímání nelegálních migrantů

V úterý 26. 11. se v Poslanecké sněmovně odehrálo nenápadné hlasování, které hodně prozradilo o postoji českých politických stran k nelegální migraci.

28.11.2019 v 11:20 | Karma článku: 44.06 | Přečteno: 3766 | Diskuse

Ivan Picek

Koho by dnes volil Václav Havel?

Již za pár dnů si připomeneme 30. výročí pádu komunismu a všude se bude hovořit o Václavu Havlovi. Mnoho lidí si bude osobnost Václava Havla přisvojovat a bude se odvolávat na jeho odkaz. Jaký vlastně je odkaz Václava Havla?

12.11.2019 v 10:45 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 900 | Diskuse

Ivan Picek

Piráti hlasovali pro nelegální migraci z Afriky

Evropský parlament 21. října 2019 hlasoval o usnesení, které požaduje, aby Evropská komise a členské země EU více pomáhaly pašerákům lidí, kteří vozí do Evropy nelegální migranty z Afriky.

29.10.2019 v 13:25 | Karma článku: 44.70 | Přečteno: 8199 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Haluza

Lze provozovat chytrou karanténu a řízené promoření současně?

Vláda bojuje s koronavirem statečně, ale čísla hovoří jasně - ztráty na lidech jsou nízké, ale promoření populace také. To kolik tady bude lidí odolných koronaviru rozhodne o tom, jak dopadne následující vlna epidemie.

9.4.2020 v 22:49 | Karma článku: 3.40 | Přečteno: 119 | Diskuse

Josef Nožička

Krok vpřed, dva kroky vzad – to je Evropská unie dnešních dnů

Ukázala se Evropská unie při současné pandemii koronaviru jako uskupení, které dokáže pomáhat potřebným, nebo se naopak potvrdilo to, že EU směřuje čím dál víc ke svému rozkladu?

9.4.2020 v 18:31 | Karma článku: 34.78 | Přečteno: 792 | Diskuse

Jaroslav Fišer

Proč Vláda v ČR pomáhá více bankám, ne lidem a firmám?

Existuje skutečná snaha obnovit ekonomiku nebo je to jen další fígl, jak přesypat zlaťáky? Pomoc musí být skutečnou pomocí. Zatím to vypadá na záplatu.

9.4.2020 v 14:20 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 453 |

David Wiltsch

My pomníky rudoarmějcům, vy našim legionářům!

Rusové prskají pro přesunutí sochy maršála Koněva a volají po trestech i jeho navrácení. Měl bych lepší nápad. My pomníky rudoarmějcům, vy našim legionářům. Zní to fér?

9.4.2020 v 10:02 | Karma článku: 39.86 | Přečteno: 3385 | Diskuse

Jan Dvořák

Sněmovna se tužila, dlouho už zas nebude

Dvakrát během čtrnácti dnů se prokázalo, že vidina úsporné a dělné sněmovny není jen blouzněním politologů nebo pouze populistickou součástí volebního programu některé strany.

9.4.2020 v 9:36 | Karma článku: 21.78 | Přečteno: 355 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3388

Jsem technicky vzdělaný vysokoškolák se zájmem o dějiny a svět. Občas mě napadají zajímavé myšlenky, o které bych se chtěl podělit se svým okolím.

 

Rouška zastaví koronavirus, potvrdili vědci. Laboratoří je i celé Česko

Experimenty potvrdily, že klasická chirurgická rouška výrazně snižuje výskyt koronaviru ve vydechovaném vzduchu....

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...