Přijímání uprchlíků - už je to zase tady aneb Případ 50 sirotků

20. 09. 2018 11:45:52
Češi rozhodně a jednoznačně odmítli přijímání uprchlíků z kulturně odlišných zemí. Vítači uprchlíků proto změnili taktiku a navrhují přijmout alespoň sirotky.

Když jsem četl první zprávu o návrhu europoslankyně za KDU-ČSL Michaely Šojdrové, napadl mě název známé divadelní hry „Mnoho povyku pro nic“. Z nesmyslného plácnutí jedné europoslankyně však vznikl spor, do kterého se ochotně zapojily všechny české politické strany.

V českém jazyce je jen málo slov, která vzbuzují takovou vlnu soucitu, jako slovo sirotek. Malé bezbranné opuštěné dítě – kdo by se zdráhal takovému tvorovi pomoci, je skutečně hoden opovržení. Europoslankyně Šojdrová však ve skutečnosti nevyzývá k pomoci sirotkům, jak o tom teď píší novináři. Paní europoslankyně ve skutečnosti navrhuje přijmout z řeckých uprchlických táborů nelegální migranty, kteří o sobě prohlásili, že jsou mladší 18 let a jejich rodiče zemřeli. Když se to napíše takto, zní to ovšem docela jinak, že?

Dovolím si k návrhu paní Šojdrové připojit několik poznámek:

 1. Novináři a politici říkají, že se jedná o pomoc „dětem“. V této souvislosti mě napadá slavný americký film Zasněžená romance (Sun Valley Serenade, 1941). Hlavní hrdina tohoto filmu, jehož děj se odehrává v roce 1940, se také rozhodl ujmout se opuštěného sirotka z válkou zmítané Evropy. Připravil pro něj pokoj plný hraček pro malé dítě. V přístavu ho ale čekalo velké překvapení.

  Obávám se, že podobně překvapeny by mohly být i české rodiny, které již údajně projevily ochotu syrské „sirotky“ přijmout. V řeckých uprchlických táborech se nenacházejí žádné opuštěné malé děti a to z jednoduchého důvodu – osamocené malé dítě se do Řecka nedokáže dostat. Jediné „děti“ v řeckých uprchlických táborech jsou dospívající chlapci, kteří již cestu přes moře dokáží zvládnout. Mnoho z nich bylo vysláno do Evropy svými rodinami jako předvoj, za kterým má později na základě zákona o slučování rodin dorazit jejich příbuzenstvo. Sama europoslankyně Šojdrová uvádí, že její návrh se týká převážně chlapců ve věku 12 až 17 let.

  Určení věku je ovšem další potíž. V západní Evropě jsou již zaznamenány desítky, možná stovky případů, kdy nelegální migranti lhali o svém věku, aby získali výhody. Mnoho z těch, kteří se vydávali za nezletilé, již v Evropě spáchalo závažný trestný čin včetně vraždy. Rád bych věděl, zda si tohle všechno uvědomují i čeští pěstouni.
 2. Připusťme, že věk nelegálních migrantů je možno určit lékařským vyšetřením. Největší slabinou návrhu paní Šojdrové je ovšem zjištění, zda dotyčné dítě je skutečně sirotek. Mám vážné pochybnosti o tom, zda puberťáci uvízlí v řeckých uprchlických táborech mají u sebe úmrtní listy svých rodičů. U většiny nelegálních migrantů neznáme ani jejich totožnost, natož abychom byli schopni zjistit podrobnosti o jejich příbuzných.
 3. Europoslankyně Šojdrová navrhuje, aby nebylo možné, že by za dítětem do ČR přišli rodinní příslušníci. Paní europoslankyně už ale neříká, jak by to chtěla udělat. Slučování rodin je dáno zákonem a mezinárodními úmluvami a prohlášení jedné europoslankyně nemůže nikoho vyjmout z platnosti zákona. Pokud se v budoucnu zjistí, že sirotek přijatý naší zemí má bratry, sestry, strýce, tetu, babičku..... budou mít tyto osoby plné právo žádat o sloučení rodiny. Od europoslance, bych očekával větší znalost evropského právního prostředí.

  Vítači uprchlíků zjistili, že Češi uprchlíky nepřijímají. Proto změnili taktiku a snaží se prorazit citovým vydíráním. Ochrana mláďat je jedním z nejzákladnějších instinktů nejen člověka, ale i všech savců. A na tento instinkt nyní europoslankyně Šojdrová útočí.

  V tuto chvíli jsem přesvědčen o tom, že návrh paní Šojdrové není jen plácnutím jedné europoslankyně, ale že se jedná o součást promyšleného záměru, jak zlomit odpor Čechů k přijímání nelegálních migrantů. Podpora, jakou tento návrh získal od českých politiků, svědčí o tom, že boj o přijímání nelegálních migrantů není zdaleka dobojován, jak se nás všichni snaží přesvědčit.

  Připomeňme si na závěr, které české politické strany podpořily návrh na přijetí 50 syrských „sirotků“ a doufejme, že voliči jejich postoj zohlední nejen letos v říjnu, ale i příští rok v květnu při volbách do EP.

Návrh na přijetí 50 syrských „sirotků“ podpořili představitelé:

KDU-ČSL

ODS

ČSSD

TOP 09

STAN

Pirátů

P. S. iDnes zablokovala můj původní blog, protože neobsahoval odkazy na zdroje (používám všeobecně dostupné zprávy z hlavních českých serverů). Proto jsem blog vložil ještě jednou s doplněnými odkazy:

Zdroj: Zpravodajství iDnes a Novinky.cz, například

https://zpravy.idnes.cz/globalni-pakt-osn-o-migraci-syrsti-sirotci-snemovna-fyr-/domaci.aspx?c=A180919_043146_domaci_kop

https://zpravy.idnes.cz/syrsti-sirotci-snemovna-top-09-sojdrova-kdu-csl-vlada-pc6-/domaci.aspx?c=A180918_111558_domaci_kop

https://www.novinky.cz/domaci/483736-kauza-ukazala-na-tisice-neosvojenych-deti-v-cr-tvrdi-babis.html

https://www.novinky.cz/domaci/483633-syrane-ktere-prijala-cr-zpravidla-skoncili-v-nemecku.html

https://www.novinky.cz/domaci/483495-sojdrova-chce-kvuli-sirotkum-ze-syrie-apelovat-na-manzelky-babise-a-zemana.html

Autor: Ivan Picek | čtvrtek 20.9.2018 11:45 | karma článku: 41.03 | přečteno: 1642x

Další články blogera

Ivan Picek

Chcete se opravdu zbavit Babiše? Poradím Vám jak na to.

V demokratické zemi se o složení vlády nerozhoduje na náměstích ale ve volebních místnostech. Co je třeba udělat, aby Babiš prohrál příští volby?

17.6.2019 v 16:36 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 1160 | Diskuse

Ivan Picek

Víte, že 57 procent českých zákonů jsou směrnice EU, které musíme povinně přijmout?

Evropský parlament ovlivňuje naše životy více, než si většina Čechů myslí. Chceme-li změnit EU, musíme změnit Evropský parlament! Využijte možnost rozhodnout o jeho složení. Kdo nepůjde volit, podporuje nelegální migraci.

14.5.2019 v 12:42 | Karma článku: 30.87 | Přečteno: 991 | Diskuse

Ivan Picek

Ve Francii jsou každý den znesvěceny v průměru dva kostely

Požár katedrály Notre-Dame vzbudil ohromnou pozornost novinářů, veřejnosti i politiků celého světa. Zcela nepovšimnuta zůstává naopak skutečnost, že francouzské kostely jsou už delší dobu každodenně záměrně ničeny a poškozovány.

16.4.2019 v 14:17 | Karma článku: 43.31 | Přečteno: 2897 | Diskuse

Ivan Picek

Další šílené usnesení Evropského parlamentu - čeští europoslanci opět selhali

Evropský parlament 26. 3. 2019 schválil další šílené usnesení. Pokud by někdo chtěl hledat důvody pro vystoupení z EU, toto usnesení by mohlo být ihned jedním z nich.

9.4.2019 v 11:29 | Karma článku: 44.22 | Přečteno: 4752 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Tajná policie v demokracii

Vláda by měla s okamžitou platností odvolat z funkcí všechny státní zástupce, kteří se obrátili na Parlament se žádostí o posouzení činnosti některého občana. V demokratickém státě to výhradně činí soud.

15.9.2019 v 11:39 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 103 | Diskuse

Jan Dvořák

Proč za Česko neudělali eurokomisařem třeba…

Vypadalo to, že nesplnění Babišova slibu, že pro naši eurokomisařku vyjedná silné ekonomické portfolio, vzrušuje výlučně jen pražskou kavárnu a opozici.

15.9.2019 v 11:17 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 150 | Diskuse

Jiří Turner

Komunismus bránil Československo před genderismem a LGBT ideologií

To řekl člověk, který byl tváří demokratických změn v našem státě, politik, bývalý prezident, popírač vlivu člověka na klimatické změny a dnes garant zahraniční politiky v hnutí Trikolora: Václav Klaus senior.

15.9.2019 v 11:02 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 566 | Diskuse

Michael Pálka

Bláznovství radních z Prahy 6 ?

Ano.Jedná se o pomník maršála Koněva a o téměř český folklor známý minimálně několik desítek let.Když doba žádá, tak velké hurá mocnému, když doba dovolí, exponovat se až směšně v opačném směru.

15.9.2019 v 10:59 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 191 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

STUD

stydím se za Havla ,za Klause ,za Zemana ,stejně jako na těch 1000 poslaců i senátorů za tu dobu . Stydím se za politiky co ničí sochy i za lidi co tomu tleskají ...Ale úplně nejvíc se stydím sám před sebou ,protože já to umožnil.

15.9.2019 v 9:20 | Karma článku: 5.63 | Přečteno: 132 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2269

Jsem technicky vzdělaný vysokoškolák se zájmem o dějiny a svět. Občas mě napadají zajímavé myšlenky, o které bych se chtěl podělit se svým okolím.

 

Najdete na iDNES.cz