Výročí mnichovské smlouvy a dnešní Evropa – jaké ponaučení si vezmeme?

29. 09. 2017 14:17:35
Si vis pacem, para bellum. Česky „Chceš-li mír, připravuj válku“. Toto rčení vzniklo v době starověkého Říma, přibližně před jeden a půl tisíciletím. Je to moudrost prověřená časem. A platí stále.

Ve třicátých letech 20. století se západní mocnosti Anglie a Francie snažily za každou cenu vyhnout další válce s Německem. Od první světové války uplynula jen krátká doba a vzpomínky na válečné hrůzy byly příliš čerstvé. Další války se všichni báli. Jednání Anglie a Francie je dnes označováno výrazem politika appeasementu. Tedy česky usmiřování se zlem. Anglie a Francie nezastavily rozpínavost Německa, dokud byl čas. Politika appeasementu jen oddálila nadcházející střet. Válka přišla později, ale byla mnohem delší a ničivější.

Vyvrcholením politiky appeasementu bylo uzavření Mnichovské dohody, jejíž výročí si připomínáme právě tento týden. Když se předseda britské vlády Neville Chamberlain vrátil z Mnichova, prohlásil „Přátelé, toto je podruhé v naší historii, kdy byl z Německa na Downing Street přivezen čestný mír. Věřím, že to je mír pro naši dobu.

Do začátku druhé světové války zbývalo v té chvíli přesně 11 měsíců....

Platnost úsloví „Si vis pacem, para bellum“ byla vrchovatou měrou potvrzena ve druhé polovině 20. století v období zvaném Studená válka. Obě soupeřící mocnosti té doby, USA i SSSR se čtyřicet let usilovně snažily o získání vojenské převahy. Byly to doslova závody ve zbrojení. Vzájemné vztahy obou států byly velmi napjaté a nepřátelské. K válce mezi nimi však nikdy nedošlo. Obě země si byly vědomy toho, že protivník je tak silný, že válka se prostě nevyplatí.

Současná Evropa se svým přístupem i vojenskou silou vrací opět do 30. let minulého století. Armády evropských zemí jsou oblíbeným otloukánkem pokaždé, kdy je potřeba ušetřit nějaké peníze ve státním rozpočtu. Přijali jsme příliš mnoho státních úředníků a chybí peníze na zvýšení jejich platů? Sebereme peníze vojákům! Za to nám voliči nadávat nebudou.

A tak se z Evropy pomalu stává snadná kořist. Ještě v roce 1982 dokázalo britské námořnictvo dobýt zpět Falklandské ostrovy obsazené Argentinou, i když vojenští odborníci už tehdy upozorňovali na to, že tato výprava je na hranici možností tehdejších britských ozbrojených sil a představuje hodně nebezpečné vojenské dobrodružství. Kdyby k obsazení Falklandských ostrovů došlo dnes, o jejich znovudobytí by ve Whitehall už vůbec nepřemýšleli. Britské námořnictvo dnes nedokáže chránit ani své vlastní pobřeží. V roce 2014 se loď ruského námořnictva přiblížila ke skotským břehům. Nejbližší dostupná britská válečná loď se v tu chvíli nacházela až na jihu Anglie v Portsmouthu. Trvalo 24 hodin, než se dostala k ruské lodi a eskortovala ji z britských vod.

V červnu 2016 zase britské námořnictvo provedlo cvičné odpálení rakety Trident. Raketa (naštěstí bez jaderné hlavice!) po odpálení zamířila úplně jiným směrem, než jaký byl stanoven. K místu, které měla zasáhnout, se vůbec ani nepřiblížila. Uvážíme-li, že toto je hlavní zbraň, na níž je založena britská odstrašující jaderná síla...

Současný svět není bezpečnější místo než byl svět ve 30. letech minulého století. Těsně za hranicemi Evropské unie probíhá občanská válka v Sýrii, zamrzlá válka na východní Ukrajině, dobojováno dosud není ani v Libyi a nevyřešen je také řecko-turecký spor o Kypr. Sousedy Evropy jsou dva velké nedemokratické státy – Rusko a Turecko – ovládané toho času diktátory. Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě, turecká armáda je podle různých zdrojů hodnocena jako 8. až 10. nejsilnější na světě. Když k tomu všemu připočteme stále trvající a dosud nezvládnutou migrační krizi a v neposlední řadě též vlnu teroristických útoků, která trvá již tři roky a její konec je v nedohlednu, vychází nám, že zavedení plošného vojenského výcviku pro všechny muže, které navrhují některé politické strany, není tak velký nesmysl, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Autor: Ivan Picek | pátek 29.9.2017 14:17 | karma článku: 23.28 | přečteno: 629x

Další články blogera

Ivan Picek

Američtí filmaři opět lžou divákům - tentokrát o bitvě u Slavkova

Za několik dní vstoupí do kin nový výpravný film o Napoleonovi Bonaparte. Z dostupných ukázek je zřejmé, že filmařům se zalíbila událost, která se měla údajně odehrát v závěru bitvy u Slavkova.

20.11.2023 v 12:45 | Karma článku: 25.36 | Přečteno: 1029 | Diskuse

Ivan Picek

Superstar 2: Česko (zoufale) hledá prezidenta

Sejde se Čech, Němec, Žid, Japonec a Avatar. Ne, tak nezačíná vtip. Tak začínají české prezidentské volby.

9.1.2023 v 14:04 | Karma článku: 19.80 | Přečteno: 753 | Diskuse

Ivan Picek

Jsou nebo nejsou Piráti pro-imigrantská strana?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš prohlásil, že „s muslimskou Evropou má problém“. Jak hodně můžeme tomuto prohlášení věřit a jak hodně ho máme brát vážně? Dochází k zásadní změně postojů celé Pirátské strany?

23.9.2021 v 13:53 | Karma článku: 36.28 | Přečteno: 1011 | Diskuse

Ivan Picek

Koho mají volit lidé, kteří si přejí zachovat manželství jako svazek muže a ženy?

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka připomněl jedno bolavé místo trojkoalice SPOLU. Strany této koalice mají protichůdné názory na otázku manželství osob stejného pohlaví.

20.9.2021 v 11:26 | Karma článku: 28.46 | Přečteno: 874 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 129 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 27.38 | Přečteno: 547 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 521 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 470 | Diskuse

Michal Sabó

Rudá záře nad Moskvou aneb mají teroristi právo na soucit?

Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, nám nastavil zrcadlo. Máme Rusko litovat?

26.3.2024 v 7:13 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 2310 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3170

Jsem technicky vzdělaný vysokoškolák se zájmem o dějiny a svět. Občas mě napadají zajímavé myšlenky, o které bych se chtěl podělit se svým okolím.

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...